share close

Bez kategorii

XXVIII Sesja Rady Miasta Racibórz

today25 czerwca 2026

Czerwcowa sesja Rady Miasta Racibórz rozpoczęła się od przedstawienia sprawozdań służb mundurowych –Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Straży Miejskiej. Korzystając z okazji, zapytaliśmy nowego komendanta Straży Miejskiej, inspektora Łukasza Krebsa, o dotychczasowe wyniki pracy jednostki, planowane zmiany oraz kierunki działań na najbliższe lata jego kierowania formacją:

Przestawiam wyniki, które osiągnąłem w 2025 roku. Ten czas nie jest pod moim dowództwem, ale uznaję, że te wyniki są bardzo dobre. Wszędzie jest statyczne, że dane wzrosły.
Staramy się na co dzień pomagać mieszkańcom i to się nie zmieni także za mojej kadencji.

Podczas czerwcowej sesji ślubowanie złożyła również nowa radna, Krystyna Niklewicz, która objęła mandat po zmarłym Marcinie Ficy. Nowa radna jest funkcjonariuszką Straży Granicznej w Raciborzu, a w przeszłości pełniła także funkcję dyrektora Zamku Piastowskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad zapytaliśmy, jak odnajduje się w nowej roli samorządowca:

Wiem, że przede mną właśnie bardzo dużo nowych tematów, nowych rzeczy, które trzeba będzie pojąć, a służba mieszkańcom zawsze była mi bliska sercu i myślę, że będę realizować ją godnie.

W trakcie sesji nie zabrakło również gorącej wymiany zdań. Radni powrócili do tematu remontu sali kolumnowej, którego dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miało pokryć 80 procent kosztów inwestycji. W maju radni odrzucili jednak projekt zmian dotyczących nowej sali sesyjnej.

W związku z tym podczas czerwcowych obrad prezydent miasta Jacek Wojciechowicz zaproponował zwrot środków do PFRON-u. Chodzi o kwotę wynoszącą co najmniej pół miliona złotych. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką radnego Dariusza Polowego.

– Dziś dowiadujemy się, że po latach zwlekania prezydent postanowił zrezygnować z dotacji. Zacytuję prezydenta: 'Osobiście uważam, że to zbędny wydatek”. To kolejny przykład lekceważenia mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, oraz nieudolności prezydenta w realizacji inwestycji, z której był znany już w Warszawie. Po prostu wstyd! – mówił podczas sesji radny Dariusz Polowy.

Napisane przez: Martyna Nowicka-Wilk

Oceń