Wizyta minister w gminie Lyski!
Szkołę Podstawową w Zwonowicach w gminie Lyski odwiedziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W spotkaniu uczestniczyli również wicewojewoda śląski oraz parlamentarzyści. Wizyta była związana z trwającą termomodernizacją placówki, realizowaną dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy. Spotkanie było okazją do podsumowania inwestycji realizowanych z funduszy KPO na rzecz edukacji.
Nie mówię o tym w Warszawie, tylko właśnie w Zwonowicach, gmina Lyski, województwo śląskie. Dlatego, że większość tych inwestycji w edukację z KPO to są inwestycje dla Polski lokalnej. To jest jedna z 558 szkół w całej Polsce, z kilkudziesięciu szkół w województwie śląskim, która otrzymała pieniądze na to, żeby dokonać całościowego ocieplenia, wymiany stolarki – mówiła minister.
O zakresie prowadzonych prac oraz zmianach, jakie przechodzi szkoła w Zwonowicach, mówiła z kolei wójt gminy Lyski Sylwia Gabryelska-Ritzka.
Kwota inwestycji, jaka tutaj jest, to jest ponad 5 milionów złotych. Staramy się o pozyskanie środków, o zwiększenie, bo jest obecnie 3 miliony, ale chcemy jeszcze zwiększyć tą kwotę, jeżeli się uda. To jest na termomodernizację, od dachu począwszy, przez okna, wymianę źródeł ciepła, ocieplenie budynku – zaznacza Sylwia Gabryelska-Ritzka.
Jak podkreśliła wójt, dla mniejszych samorządów realizacja tak dużych inwestycji byłaby bardzo trudna bez wsparcia zewnętrznego. Dlatego – jak zaznaczyła – środki z Krajowego Planu Odbudowy dają gminom realną szansę na modernizację infrastruktury i poprawę warunków nauki dla uczniów.
